Chcesz aby dziecko podzielało twoją miłość do czytania? Podpowiemy, jak do tego doprowadzić

Chcesz aby dziecko podzielało twoją miłość do czytania? Podpowiemy, jak do tego doprowadzić
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jako dzieci zapewne uwielbialiście słuchać opowieści na dobranoc lub czytanych wam do poduszki książek. Słuchanie, a potem samodzielne czytanie książek, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza wiedzę a dodatkowo jest rozrywką. Starszym dzieciom pomaga w umiejętności poprawnego pisania i tworzenia złożonych wypowiedzi. Dziś większość dzieci zamiast czytania książek wybiera grę na konsoli, komputerze czy siedzenie w telefonie. Jak zachęcić swoje pociechy do sięgania po lektury?

Oczywiście kluczowa jest praca u podstaw. Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci czerpały przyjemność z czytania, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest dawanie im żywego przykładu. Jeśli każesz im czytać, ale grasz w gry wideo przez cały dzień, zgadnij, co dziecko prawdopodobnie będzie chciało robić?

Gdy czytamy dziecku, róbmy to regularnie. Wiek dziecka nie ma znaczenia, ale warto zacząć jak najwcześniej. Nawet jeszcze przed narodzinami! Wczesne czytanie dzieciom ma wiele zalet. Po pierwsze, znajomość dźwięków, zwłaszcza języka mówionego, może wzmocnić ich rozwój językowy. Po drugie, wizualne wskazówki związane z czytaniem, takie jak książki, obrazy i słowo pisane, pomagają uczynić czytanie namacalnym i konkretnym doświadczeniem. Po trzecie, czytanie dzieciom tworzy więź, która jest bezpieczna dla dziecka. To skojarzenie komfortu i bezpieczeństwa z czytaniem może wzmocnić ich zamiłowanie do czytania.

Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie czyta samodzielnie, wybierz książkę z obrazkami, która go wciągnie. Jeśli już czyta, możesz znać jego poziom czytania. Jeśli nie, poproś nauczyciela/nauczycielkę o polecenie autorów lub książek, które będzie mogło przeczytać. Ostateczny wybór lektury, oparty na samym tytule lub nawet okładce, powinien należeć do dziecka.

Podczas wspólnego czytania omawiajcie treść książeczki. Zadawanie dziecku pytań pomoże mu zrozumieć historię oraz utrzymać zaangażowanie. Pytaj np. o to co czuje główny bohater, jak jego losy potoczą się dalej, z którą postacią z książki warto by było się zaprzyjaźnić. Tworzenie własnych historii jest również świetną zabawą. Pamiętaj, najważniejszy jest nie bilans przeczytanych opowieści, lecz czas spędzony razem.

Przeczytaj też: 6 książeczek dla dzieci, które warto maluchowi przeczytać na dobranoc

Zdjęcie główne: olia danilevich/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na inteligentne zakupy w sieci z wykorzystaniem kuponów zniżkowych
/
Sposoby na inteligentne zakupy w sieci z wykorzystaniem kuponów zniżkowych
Odkryj tajniki inteligentnych zakupów online, korzystając z kuponów zniżkowych. Dowiedz się, jak zaoszczędzić, nie rezygnując z jakości.
Jak naturalne suplementy diety mogą wspomóc twoje codzienne samopoczucie?
/
Jak naturalne suplementy diety mogą wspomóc twoje codzienne samopoczucie?
Dowiedz się, jak naturalne suplementy diety mogą ułatwić twoje codzienne funkcjonowanie, zwiększając energię, poprawiając koncentrację i wspierając ogólną kondycję organizmu.
Porównanie funkcji i zastosowań różnych typów sprzętu kuchennego: od mikrofalówek do maszynek do mielenia mięsa
/
Porównanie funkcji i zastosowań różnych typów sprzętu kuchennego: od mikrofalówek do maszynek do mielenia mięsa
Odkryj różnorodność sprzętu kuchennego, porównując funkcje i zastosowania różnych typów urządzeń, od mikrofalówek po maszynki do mielenia mięsa. Idealny przewodnik dla miłośników kuchni.