Jak zrobić podkładkę pod kubek?

Jak zrobić podkładkę pod kubek?
/
/
Rękodzieło
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wypicie pysznej kawy, smacznej herbaty czy innego kolorowego napoju zazwyczaj wiąże się z ryzykiem wylania go. Jeśli nie chcemy zabrudzić stołu, warto zadbać o podkładki, które można zrobić samodzielnie.

Przedmioty domowego użytku wykonane metodą DIY są wyjątkowe i niepowtarzalne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stara się samodzielnie przygotować piękne podkładki pod kubki. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Podkładki będą idealnie wpisywać się w nasze potrzeby, a dodatkowo cały proces wykonywania jest niezwykle relaksujący. Podpowiadamy, jak je zrobić!

Z czego można zrobić podkładkę pod kubek?

Materiałów, z których możemy przygotować odpowiednie podkładki, jest bardzo dużo. Wbrew pozorom można wykorzystać nawet papier. Równie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnorodnych tkanin (np. filcu, starych koszulek bawełnianych), a nawet sznurka. Możliwości jest wiele, a każde z nich pozwalają zabezpieczyć stół przed poplamieniem. Jednocześnie ręcznie wykonane podkładki będą pięknym dodatkiem do wnętrza jadalni, kuchni czy salonu.

Podkładka pod kubek ze sznurka

To prawdopodobnie najprostszy sposób na zrobienie podkładki, jest jednocześnie niezwykle efektowny! Najpierw trzeba przygotować niezbędne narzędzia:

  • nożyczki,
  • miarę krawiecką,
  • dużą igłę do sznurka,
  • szpilki,
  • podkładkę do szpilek,
  • sznurek skręcany – najlepiej o długości 3 mm.

Wykonywanie podkładki należy zacząć od docięcia kilku sznurków. Pierwszy o długości 155 cm, a pięć kolejnych o długości 78 cm. W trakcie pracy ilość sznurków będzie się zwiększała, więc powinniśmy mieć go wystarczająco w zapasie. Z najdłuższego sznurka formujemy pętlę, do której nawijamy od spodu pozostałe pięć sznurków. Wtedy też zaciągamy dłuższy koniec sznurka, co pozwala nam na uformowanie środka podkładki. Całość mocujemy szpilkami. 

Następnie na najdłuższy sznurek nawijamy dodatkowe linki tzw. węzłem żebrowym, jeden po drugim, nawijając w prawą stronę. Ważne jest, aby sznurek najdłuższy był pod sznurkami wiążącymi – te nawijamy dwukrotnie. Po zakończeniu pierwszego okręgu należy dołożyć kolejny sznurek o długości 66 cm i zamocować go do sznurka głównego. Dodawanie sznurków co okrąg pozwala na rozszerzanie podkładki.

Przeczytaj też jak zrobić lampion z papieru!

Jak zrobić podkładkę pod kubek z papieru?

W tym przypadku należy przygotować:

  • gazetę,
  • nożyczki,
  • kostkę introligatorską,
  • bezbarwny lakier do paznokci.

Z dowolnego magazynu wystarczy wyrwać 6 stron, a następnie wyrównać brzegi. Każdą gazetę należy przeciąć wzdłuż na pół. Otrzymane połówki powinniśmy zgiąć jeszcze raz na pół, a następnie zgiąć je ponownie, tym razem na trzy części, aby krańce strony znalazły się wewnątrz. Otrzymany papier ponownie zginamy na pół, wykorzystując przy tym kostkę introligatorską. Przygotowane w ten sposób paski przekładamy prostopadle, aby tworzyły spleciony kąt prosty. Dodajemy do tego kolejne paski na zasadzie: każdy kolejny element oplata ten prostopadły do niego.

Zakładając paski na siebie powinniśmy pamiętać, że mamy stworzyć przeplatankę tak, aby papier raz przechodził wierzchem, raz dołem już ułożonych elementów. Na zakończenie podkładki należy zabezpieczyć końcówki wychodzące na zewnątrz – zaginamy je i wkładamy pod spód plecionki. Na koniec podkładkę warto pomalować bezbarwnym lakierem do paznokci. Zabezpieczy ją to przed przemoknięciem.

To tylko niektóre z wielu metod przygotowywania podkładek pod kubek. Mamy nadzieję, że staną się one początkiem przygody z rękodziełem!

Zdjęcie główne: Charlotte May/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety i techniki masażu sportowego dla aktywnych fizycznie
/
Zalety i techniki masażu sportowego dla aktywnych fizycznie
Poznaj korzyści jakie płyną z masażu sportowego oraz odkryj techniki odpowiednie dla aktywnych fizycznie. Dowiedz się, jak poprawić swoje wyniki i zredukować ryzyko kontuzji.
Czym są peptydy?
/
Czym są peptydy?
Przyjrzyjmy się bliżej peptydom - ważnym elementom w biologii i medycynie. Dowiedz się, jakie funkcje peptydy pełnią w naszym organizmie i jak mogą być wykorzystane w terapiach lekowych.
Jak wybrać odpowiednie pigmenty do tworzenia unikalnych tatuaży: przewodnik dla artystów
/
Jak wybrać odpowiednie pigmenty do tworzenia unikalnych tatuaży: przewodnik dla artystów
Wybierając pigmenty do tworzenia tatuaży, artysta musi uwzględnić kilka kluczowych czynników. Ten artykuł zapewni praktyczne wskazówki i porady, aby pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru.