Jak nauczyć się rysować?

Jak nauczyć się rysować?
/
/
Plastyka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy oglądasz cudze prace i wzdychasz ciężko za swoim talentem, pamiętaj, że rysunku jest w stanie nauczyć się każdy. Wystarczy odpowiednia dawka wytrwałości i zapału. Niezależnie, czy wolisz uczyć się w samotności, czy lepiej przyswajasz wiedzę w grupie, oto kilka sposobów na to, jak udoskonalić swój warsztat. 

Zacznij od zainteresowania się konkretną techniką rysunku. Zamiast próbować swoich sił we wszystkim, skup się na jednym sposobie malowania i nie poddawaj się po pierwszej próbie. Warto ćwiczyć dalej! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szkic, akwarelę, rysunek węglem czy farby olejne, pamiętaj o tym, by nie załamywać się po pierwszych porażkach. Nauka rysunku to ciężka praca i długi proces, jednak dzięki systematyczności i odpowiedniej pomocy możesz stać się genialnym artystą. 

Kurs rysunku

Pierwszy na myśl zapewne przychodzi Ci kurs pod okiem profesjonalisty i bardzo słusznie, to świetny sposób na to, żeby nauczyć się technik malarskich od zera albo podszkolić swoje umiejętności. Nauka rysunku w towarzystwie nauczyciela to rozwiązanie dla osoby w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na zdobycie nowej umiejętności. Kiedy zdecydujesz się na lekcję razem z instruktorem, masz pewność, że ewentualne błędy w technice zostaną wychwycone szybko, a cały proces nauki przebiegnie bez zbędnego stresu i kartek ze złością wyrwanych ze szkicownika. Ciekawą opcją są także kursy online. Zapewnią Ci one opiekę nauczyciela rysunku bez potrzeby wychodzenia z domu. To dobre rozwiązanie w trudnych czasach, kiedy rysunek stanowi formę ucieczki od codzienności i daje upust negatywnym emocjom. 

Podręczniki dla początkujących 

Dla każdego, kto ceni sobie spokój i woli naukę w samotności, polecamy poradniki, które przeprowadzą Cię przez proces nauki rysowania. O ile ciężko wyobrazić sobie naukę jazdy konnej czy śpiewu z książki, tak początkujący artyści bez problemu poradzą sobie z samym podręcznikiem, szkicownikiem i zestawem dobrych ołówków. Na start swojej przygody z rysunkiem warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną książkę. Każdy twórca ma inne spojrzenie na sztukę, a zaczynając dokształcać się w nowej dziedzinie, dobrze spróbować wielu różnych technik, żeby móc znaleźć swoją ulubioną. Pamiętaj, że podręczniki dla początkujących to rozwiązanie dla osób, które cechuje samodyscyplina i będą w stanie zagospodarować sobie czas na naukę. 

Tutoriale

Internet to doskonałe narzędzie, dzięki któremu poszerzysz swoje możliwości i nauczysz się nowych umiejętności. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z rysunkiem, zainteresuj się filmikami przedstawiającymi proces powstawania rysunku. Obserwacja innego artysty w akcji inspiruje do sięgnięcia po ołówek, ale także uczy, jak radzić sobie z problemami, na które natrafia każdy adept rysunku. Dzięki krótkiemu researchowi w sieci dowiesz się, jak poprawnie cieniować, czym jest perspektywa, jak podejść do kwestii anatomii człowieka. Bardzo popularne stają się ostatnio TikToki prowadzone przez artystów i nauczycieli rysunku, gdzie dzielą się swoimi poradami, a coraz więcej osób uczy się malować z Bobem Rossem. Na takich stronach jak Pinterest można znaleźć również instrukcje krok po kroku, jak narysować np. człowieka, zwierzę albo faktury konkretnych tkanin. 

Praktyka czyni mistrza

Zdarzyło Ci się powiedzieć, że nic z tego, bo nie masz przecież talentu? Ten osławiony talent to zaledwie mały ułamek tego, na co składa się prawdziwy artysta. Nikt nie staje się Picasso z dnia na dzień. Przede wszystkim musisz ćwiczyć. Warto zacząć od inspiracji pracami znanych malarzy. Uwielbiasz Van Gogha, Moneta czy Warhola? Spróbuj wybrać swój ukochany obraz i narysuj go w swoim stylu. To częsta praktyka, którą stosują nawet profesjonaliści, by ćwiczyć swoją rękę. Wyjdź ze swojej strefy komfortu, a odkryjesz na ile tak naprawdę Cię stać. 

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci
/
6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci
Dzieci to z natury istoty twórcze. Warto to wykorzystać, dbając o ich kreatywny rozwój. W naszym materiale znajdziesz oryginalne pomysły […]
Jak skutecznie przygotować się do tworzenia pracy dyplomowej – praktyczne porady i wskazówki
/
Jak skutecznie przygotować się do tworzenia pracy dyplomowej – praktyczne porady i wskazówki
Odkryj praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci skutecznie przygotować się do tworzenia pracy dyplomowej. Poznaj unikalne metody planowania, badania i pisania, które sprawią, że twój projekt będzie sukcesem.
Jak wybierać wino na różne okazje?
/
Jak wybierać wino na różne okazje?
Dowiesz się, jak dopasować wino do różnych okazji, aby podkreślić klimat każdego wydarzenia. Porady dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych miłośników wina.