Kiedy oglądasz cudze prace i wzdychasz ciężko za swoim talentem, pamiętaj, że rysunku jest w stanie nauczyć się każdy. Wystarczy odpowiednia dawka wytrwałości i zapału. Niezależnie, czy wolisz uczyć się w samotności, czy lepiej przyswajasz wiedzę w grupie, oto kilka sposobów na to, jak udoskonalić swój warsztat.
Zacznij od zainteresowania się konkretną techniką rysunku. Zamiast próbować swoich sił we wszystkim, skup się na jednym sposobie malowania i nie poddawaj się po pierwszej próbie. Warto ćwiczyć dalej! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szkic, akwarelę, rysunek węglem czy farby olejne, pamiętaj o tym, by nie załamywać się po pierwszych porażkach. Nauka rysunku to ciężka praca i długi proces, jednak dzięki systematyczności i odpowiedniej pomocy możesz stać się genialnym artystą.
Pierwszy na myśl zapewne przychodzi Ci kurs pod okiem profesjonalisty i bardzo słusznie, to świetny sposób na to, żeby nauczyć się technik malarskich od zera albo podszkolić swoje umiejętności. Nauka rysunku w towarzystwie nauczyciela to rozwiązanie dla osoby w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na zdobycie nowej umiejętności. Kiedy zdecydujesz się na lekcję razem z instruktorem, masz pewność, że ewentualne błędy w technice zostaną wychwycone szybko, a cały proces nauki przebiegnie bez zbędnego stresu i kartek ze złością wyrwanych ze szkicownika. Ciekawą opcją są także kursy online. Zapewnią Ci one opiekę nauczyciela rysunku bez potrzeby wychodzenia z domu. To dobre rozwiązanie w trudnych czasach, kiedy rysunek stanowi formę ucieczki od codzienności i daje upust negatywnym emocjom.
Dla każdego, kto ceni sobie spokój i woli naukę w samotności, polecamy poradniki, które przeprowadzą Cię przez proces nauki rysowania. O ile ciężko wyobrazić sobie naukę jazdy konnej czy śpiewu z książki, tak początkujący artyści bez problemu poradzą sobie z samym podręcznikiem, szkicownikiem i zestawem dobrych ołówków. Na start swojej przygody z rysunkiem warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną książkę. Każdy twórca ma inne spojrzenie na sztukę, a zaczynając dokształcać się w nowej dziedzinie, dobrze spróbować wielu różnych technik, żeby móc znaleźć swoją ulubioną. Pamiętaj, że podręczniki dla początkujących to rozwiązanie dla osób, które cechuje samodyscyplina i będą w stanie zagospodarować sobie czas na naukę.
Internet to doskonałe narzędzie, dzięki któremu poszerzysz swoje możliwości i nauczysz się nowych umiejętności. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z rysunkiem, zainteresuj się filmikami przedstawiającymi proces powstawania rysunku. Obserwacja innego artysty w akcji inspiruje do sięgnięcia po ołówek, ale także uczy, jak radzić sobie z problemami, na które natrafia każdy adept rysunku. Dzięki krótkiemu researchowi w sieci dowiesz się, jak poprawnie cieniować, czym jest perspektywa, jak podejść do kwestii anatomii człowieka. Bardzo popularne stają się ostatnio TikToki prowadzone przez artystów i nauczycieli rysunku, gdzie dzielą się swoimi poradami, a coraz więcej osób uczy się malować z Bobem Rossem. Na takich stronach jak Pinterest można znaleźć również instrukcje krok po kroku, jak narysować np. człowieka, zwierzę albo faktury konkretnych tkanin.
Zdarzyło Ci się powiedzieć, że nic z tego, bo nie masz przecież talentu? Ten osławiony talent to zaledwie mały ułamek tego, na co składa się prawdziwy artysta. Nikt nie staje się Picasso z dnia na dzień. Przede wszystkim musisz ćwiczyć. Warto zacząć od inspiracji pracami znanych malarzy. Uwielbiasz Van Gogha, Moneta czy Warhola? Spróbuj wybrać swój ukochany obraz i narysuj go w swoim stylu. To częsta praktyka, którą stosują nawet profesjonaliści, by ćwiczyć swoją rękę. Wyjdź ze swojej strefy komfortu, a odkryjesz na ile tak naprawdę Cię stać.
Fot. Karolina Grabowska/Pexels