6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci

6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci
/
/
Kreatywność
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci to z natury istoty twórcze. Warto to wykorzystać, dbając o ich kreatywny rozwój. W naszym materiale znajdziesz oryginalne pomysły gier i zabaw, które zachęcą Twoje dziecko do rysowania, budowania, tworzenia historii i improwizowania.

Kreatywne zabawy dla najmłodszych

Kartonowe miasteczko

Przygotuj 4–6 kartonów średniej lub dużej wielkości, a także kukły, figurki zwierząt lub miękkie zabawki.

Rozstaw kartony w dużym pokoju lub wystaw je do ogrodu i pokaż dziecku, jak się bawić: zbuduj z kartonów wieżę lub ustaw je w szeregu i postaw w nich zabawki. A teraz pozwól dziecku samemu się pobawić. Obserwuj, jaki domek zbuduje i kto w nim zamieszka.

Koszyczek bajek

Wymyśl dziesięć słów lub tematów bajek i zanotuj je na kawałkach papieru. Złóż karteczki na pół i wrzuć do koszyczka.

Poproś dziecko, by wybrało jedną z nich. Wymyśl krótką bajkę lub historię, wykorzystując wybrane słowo. Historia ma być śmieszna i nieskomplikowana, powinna dotyczyć znanych dziecku wydarzeń z życia codziennego. Wzbogać swoją historię o mimikę i gesty. Wzbudź zainteresowanie dziecka, modulując głos, przechodząc do szeptu i wydając z siebie różne dźwięki.

Kreatywne zabawy dla przedszkolaków

Sześć pytań

Prosta i wesoła zabawa, dzięki której stworzycie z dzieckiem niesłychane historie.

Wyjaśnij dziecku, że stworzycie wesołą historyjkę o zwierzętach, ludziach lub wymyślonych stworzeniach. Zadaj dziecku sześć pytań, a odpowiedzi zapisz na kartce.

1. Kto będzie bohaterem Twojej bajki?

2. Jak się nazywa?

3. Gdzie mieszka?

4. Jaki kolor ma jego domek?

5. Co lubi robić w wolnym czasie?

6. Co najbardziej lubi jeść?

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zacznij tworzyć! Ale nie przeciągaj opowiadania – trzylatek czy pięciolatek przestanie Cię słuchać po 3 minutach!

Kukiełki na patyku

Usiądźcie z dzieckiem przy stole i narysujcie na kartonie jakąś postać. Ozdóbcie rysunek kawałkami tkaniny, klejem brokatowym, wełnianymi nićmi i papierem kolorowym. Kiedy rysunek będzie gotowy, dokładnie wytnijcie go wzdłuż konturu. Na odwrocie rysunku umocujcie drewniany patyczek – i kukła gotowa! Fajnie jest stworzyć kilka takich kukiełek i urządzić na kuchennym stole teatrzyk (na przykład zainscenizować ulubioną bajkę dla dzieci).

Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

Nowe wersje znanych bajek

To bardzo wesołe i pożyteczne ćwiczenie rozwijające wyobraźnię. Wybierzcie z dzieckiem jakąś klasyczną bajkę i poproś je, by wymyśliło nowe zakończenie utworu! Niech je zapisze albo opowie na głos. Dobrym materiałem do zabawy są na przykład „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Młody fotograf

W wieku 6–12 lat dzieci uwielbiają fotografować. Kolekcje oryginalnych zdjęć można zachować na pamiątkę albo wykonać z nich kolaż.

Daj dziecku zadanie: niech poszuka i sfotografuje ciekawe miejsca lub przedmioty o określonym kolorze. Jako wątek przewodni mogą mu posłużyć:

  • przyroda – rośliny, zwierzęta, woda, piasek, glina, kałuże… Listę można ciągnąć w nieskończoność. Niech dziecko uwieczni to, co uzna za najpiękniejsze;
  • przyjaciele – mogą być nimi ludzie lub zwierzęta. Zaproponuj dziecku, by wykonało kilka zdjęć swoich przyjaciół w nietypowych sytuacjach i spróbowało uwiecznić ich ruchy, mimikę i gesty;
  • zabawne sytuacje – a może uda mu się uchwycić znajomych i nieznajomych ludzi w zabawnych sytuacjach? Może zdoła zrobić Ci zdjęcie, jak śmiejesz się do rozpuku?

Zdj. główne: Artem Kniaz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną torebkę dla siebie bez nadszarpnięcia budżetu?
/
Jak wybrać idealną torebkę dla siebie bez nadszarpnięcia budżetu?
Wybór idealnej torebki, która nie uszczupli Twojego portfela, może być trudny. Dowiedz się, jak odnaleźć styl i funkcjonalność w przystępnej cenie.
Jak przygotować się do pisania pracy z zakresu marketingu?
/
Jak przygotować się do pisania pracy z zakresu marketingu?
Odkryj skuteczne metody i narzędzia potrzebne do stworzenia świetnej pracy z zakresu marketingu. Poradnik dla studentów i młodych profesjonalistów.
/
Zanurz się w świat magii i strategii – odkrywaj nieznane oblicza gier planszowych i zręcznościowych
Poznaj magiczny i strategiczny świat gier planszowych i zręcznościowych. Odkryj, jak rozwinąć umiejętności strategiczne i kreatywność poprzez fascynujące rozgrywki.